W roku 2012 jako wspólnota parafialna podjęliśmy się historycznego dzieła kapitalnego remontu naszego Polskiego Kościoła z jednoczesną zmianą aranżacji prezbiterium. Jego architektem został inż. Andrzej Ryczek z New Jersey, autor m.in. projektu toruńskiej świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Początku renowacji naszej świątyni maryjnej należy szukać w akcji „Pokolenie Jana Pawła II” zainicjowanej w czerwcu 2007 r. przez ks. Prob. Bogdana Molendę TChr, która przyczyniła się do zebrania pierwszych funduszy na planowane prace.
Dopiero jednak niesamowita determinacja, poświęcenie i zaangażowanie ks. Proboszcza Rafała Dyguły TChr sprawiły, że rozpoczęta w lutym 2012 r. renowacja (prace budowlane) trwała zaledwie pół roku, tak że uroczystość odpustową 26 sierpnia 2012 r. mogliśmy celebrować w odrestaurowanej świątyni. Aktualnie wciąż trwają prace wykończeniowe z zaangażowaniem wybitnych artystów głównie z Polski. Pełen majestatu papieski monument zaintalowany w roku jego kanonizacji jest dziełem toruńskiego artysty rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Natomiast rzeźba naszej parafianki i fundatorki, honorowej obywatelki Los Angeles, wybitnej Polki po dzień dzisiejszy określanej jako Polska Królowa Hollywood – Poli Negri, zainstalowana na placu kościelnym z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11. listopada 2018r. jest autorstwa Agnieszki Stopyra – Żugaj. Obrazy w kościele przedstawiające postaci św. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz panoramę jasnogórską namalowała Ewa Mika z Torunia. Natomiast portrety św. Andrzeja Boboli, św. Zygmunta Szczęsnego – Felińskiego, bł. Jerzego Popiełuszko i bł. Michała Sopoćko malowała Małgorzata Korona – Friedman z Redondo Beach, CA. Inne elementy prezbiterium, jak tabernakulum, korony obrazu Matki Bożej, pięć relikwiarium, gabloty wotywne, świeczniki, krzyż Papieski, rzeźby Aniołów, żyrandole, a także krzyż misyjny, maryjną bramę zawierzenia “Totus Tuus Mariae”, postać Jezusa Miłosiernego oraz inne elementy metaloplastyki wykonali artyści z Pracowni Rzemiosł Artystycznych Stanisława Stopyry z Rzeszowa. Ołtarz i ambonkę z granitu szwedzkiego vanga wykonał zakład Euro – Granit Ryszarda Zamożniaka z Torunia. Marmurowa chrzcielnica jest dziełem wietnamskich artystów z firmy Danang Sculpture Fund. w Wietnamie. Posadzkę z hiszpańskiego marmuru instalowała firma PJD Marble & Granite Inc. Piotra Biernata z Los Angeles, CA. Natomiast elementy drewniane to dzieło stolarzy z firmy Sphinx Piotra M. Giby z San Diego, CA. Odnowienia historycznych sedilii podjęli się pracownicy firmy Vienna Woods Inc. Janusza Maszkiewicza z Los Angeles, CA. Renowację witraży wykonała firma Vision Art Stained Glass Studio Andrzeja Florczaka z Toronto, Canada. Konserwacja obrazu Matki Bożej, jak również złocenia elementów prezbiterium to prace konserwator sztuki Marii H. Szopinski z Los Angeles, CA.
O ogromie podjętych w tak krótkim czasie prac wewnątrz i na zewnątrz kościoła dobitnie świadczą zdjęcia, które zamieściliśmy w naszej fotogalerii.
Na zdjęciach poniżej:
wnętrze kościoła przed renowacją (po lewej)
projekt renowacji autorstwa inż. arch. Andrzeja Ryczka (środkowe)
wnętrze świątyni po renowacji (po prawej)