(323) 734 – 5249 shrineJP2LA@gmail.com Wsparcie

Katechizacja

Katecheza Parafialna Dzieci i Młodzieży

Katecheza jest wychowywaniem w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych; obejmuje przede wszystkim wyjaśnianie nauki chrześcijańskiej, podawane na ogół w sposób systematyczny i całościowy w celu wprowadzenia wierzących w pełnię życia chrześcijańskiego.
(KKK, 5)

Chociaż prawdą jest, że katecheza może być wszędzie prowadzona, to jednak to muszę podkreślić – zgodnie zresztą z życzeniami wielu biskupów – że wspólnota parafialna, jako zajmująca szczególne miejsce, powinna pozostać krzewicielką i inspiratorką katechezy. (…) Parafia, jak powiedziałem wyżej, powinna pozostać pierwszoplanowym miejscem katechizacji.
(św. Jan Paweł II, adhort. apost. Catechesi tradendae, 67)

Niech nie zapominają Ojczyzny, rodziny, Kościoła, modlitwy – wszystkiego, co stąd wynieśli. Bo chociaż musieli emigrować z braku dóbr materialnych, to przecież wynieśli stąd wielkie bogactwo i dziedzictwo duchowe. Niech pilnują, aby stawszy się materialnie bogatymi, duchowo nie zubożeli. Aby stawszy się Amerykanami, nie przestali być góralami. Ani oni, ani ich dzieci, ani wnuki.
(św. Jan Paweł II, Nowy Targ, 8 czerwca 1979 r.)

Z wielką radością pragniemy poinformować katolickich rodziców w naszym polonijnym środowisku, że wychodząc naprzeciw bardzo licznym ich prośbom powróciliśmy do polskiej tradycji nauczania religii przy Parafii. Nowy rok katechetyczny 2019/2020 rozpoczniemy na początku września br. Katechizacja dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach szkoły podstawowej odbywać się będzie w niedziele o godz. 10:30am, tak aby uczniowie wraz ze swoimi rodzicami mogli uczestniczyć w Dzień Pański we Mszy Świętej w naszym kościele parafialnym.

Zapisów dzieci i młodzieży na nowy rok katechetyczny 2019/2020 możemy już dokonywać w naszym Biurze Parafialnym. Szczegółowy plan nauczania lekcji religii prezentowany jest poniżej.

Wśród tegorocznych planów duszpasterstwa dzieci i młodzieży jest powstanie scholi dziecięcej i młodzieżowej, które będą ubogacały swoim śpiewem liturgię Mszy Świętych z udziałem dzieci, które celebrujemy zawsze w pierwsze niedziele miesiąca.

Przypominamy, że koordynatorem nauczania religii w naszej Parafii jest mgr Teresa Leżak, absolwentka Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu. Ponadto zadanie katechizacji naszych najmłodszych parafian podejmują: Beata Bochniak, Barbara Goska, Anna Nogalska, Anna Sawa i Agata Kowalińska – Manalac.

Polecamy: www.katecheza.episkopat.pl

Wymagania edukacyjne i ocenianie w nauczaniu religii

Informacja Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wymagań edukacyjnych i oceniania w szkolnym nauczaniu religii

 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 lipca 2007 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. nr 130, poz. 906), spowodowało, iż praca naszych uczniów na lekcjach religii jest nie tylko oceniana, ale i doceniana poprzez to, iż ocena z religii jest wliczana do średniej. Fakt ten zobowiązuje nas do większej wrażliwości, aby ocenianie było pod każdym względem wiarygodne.

1. Dlatego też przypominamy, iż w świetle prawa oświatowego, przy opracowywaniu wymagań edukacyjnych należy kierować się tylko dwoma wskazaniami, a mianowicie: wewnątrzszkolnym systemem oceniania (WSO) oraz uchwalonym przez Konferencję Episkopatu Polski Dyrektorium katechetycznym Kościoła katolickiego w Polsce, gdzie czytamy: „Podstawą wystawiania oceny szkolnej w nauczaniu religii jest wiedza ucznia, jego umiejętności, a także aktywność, pilność i sumienność. Nie powinno się natomiast oceniać za udział w praktykach religijnych. Należy, bowiem przyjąć zasadę, obecną też w katechezie parafialnej przed 1990 rokiem, że życie religijne jest przedmiotem osądu sumienia dokonywanego wobec Boga” (PDK 83).
W świetle tych słów, nie może pojawiać się w wymaganiach zapis, iż uczeń otrzymuje lepszy lub gorszy stopień w zależności od udziału w niedzielnej Eucharystii, nabożeństwach w ciągu roku liturgicznego, czy od gorliwości w przystępowaniu do pierwszopiątkowej spowiedzi, słowem w zależności od pobożności, czyli tzw. praktykowania.

2. W świetle powyższych słów, wyjaśniamy, iż zamieszczone na internetowej stronie Konferencji Episkopatu Polski ( www.katecheza.episkopat.pl ) kryteria oceniania nie były wyrazem stanowiska Komisji Wychowania Katolickiego, ale przejawem wymiany myśli i doświadczeń katechetów, gdyż w pewnej części strona ta ma charakter katechetycznego forum. Obowiązujące stanowisko w sprawie wymagań edukacyjnych i oceniania zostało we wrześniu 2007 roku, po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 lipca 2007 r., przypomniane, jako wyrażające stanowisko Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w Dyrektorium katechetycznym Kościoła katolickiego w Polsce.

3. W świetle powyższych uwag, przypominamy, że tak należy formować szczegółowe wymagania edukacyjne, aby pogłębiając wiedzę religijną, jak to powiedział we Włocławku Ojciec Święty Jan Paweł II, „budzić entuzjazm dla świata wartości”, tym samym pomagając wierzącym uczniom w zjednoczeniu z Chrystusem, (co jest celem katechizacji), poszukującym Jego poznanie, (co jest celem ewangelizacji), a niewierzącym towarzyszenie we wzrastaniu w człowieczeństwie (co jest podstawową służbą człowiekowi), (por. Dyrektorium ogólne o katechizacji, 75).

ks. dr hab. Tadeusz Panuś, prof. PAT
ks. dr hab. Piotr Tomasik, prof. UKSW
Konsultorzy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 20 grudnia 2007 r.